27   3   2017 v 19:30 hodin  (velký sál)
Sámská krev
  Komentářů k filmu: 0

3   4   2017 v 17:30 hodin  (velký sál)
Jeden německý život
  Komentářů k filmu: 0

3   4   2017 v 19:30 hodin  (velký sál)
Mžitky
  Komentářů k filmu: 0

10   4   2017 v 19:30 hodin  (velký sál)
Ústava
  Komentářů k filmu: 0

17   4   2017 v 19:30 hodin  (velký sál)
Zkouška dospělosti
  Komentářů k filmu: 0

24   4   2017 v 19:30 hodin  (velký sál)
Naprostí cizinci
  Komentářů k filmu: 0


Sámská krev

Sameblod

Režie  -   Amanda Kernell

Scénář  -   Amanda Kernell

Země původu  -  Švédsko / Dánsko / Norsko

2016 / 110 min.

Debut Amandy Kernellové získal na cenu na MFF v Benátkách 2016. Čtrnáctiletá Elle Marja je Sámská dívka, která se věnuje chovu sobů. Vystavena rasismu éry třicátých let minulého století a ponižujícím vyšetřením na své internátní škole, začne snít o novém životě. K jeho dosažení je ale nutné stát se někým jiným a zpřetrhat všechny svazky s rodinou i svou rodnou kulturou. Strhující snímek nahlíží „přírodní“ Sámské etnikum zevnitř a umožňuje divákovi zakusit temnou část švédské koloniální historie téměř dokumentárním způsobem. Vstupné – pro členy FK 70Kč, pro nečleny 120 Kč


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuJeden německý život

A German Life

Režie  -  Christian Krönes, Olaf S. Müller, Roland Schrotthofer, Florian Weigensamer

Scénář  -  Christian Krönes, Olaf S. Müller, Florian Weigensamer

Země původu  -  Rakousko

2016 / 107 min.

Brunhilde Pomsel o sobě vždy mluvila jen jako o osobě bez zájmu o politiku. Přesto byla tato žena nejblíže k jednomu z nejhorších zločinců ve světových dějinách. Pracovala jako sekretářka nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse. Svou zpověď před kamerou natočila ve věku 105 let. Její mimořádná biografie a jedinečná osobní cesta do minulosti vzbuzují znepokojující a nadčasové otázky o vlastní morálce a lidskosti. Režisérská čtveřice formuluje v díle svůj záměr ukázat, že válka a tyranie vychází z impulsu, z rychlé změny sociálního klimatu, ve kterém jedinec těžko rozeznává zlo, jež ovlivní jeho morální postoje. Mikroskopický portrét doplňují dobové dokumenty. 30. 1. 2017 Brunhilde Pomsel zemřela ve věku 106 let ve svém bytě v Mnichově.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuMžitky

Powidoki

Režie  -  Andrzej Wajda

Scénář  -  Andrzej Wajda (námět), Andrzej Mularczyk (scénář)

Země původu  -  Polsko

2016 / 98 min.

Andrzej Wajda zemřel 9. října 2016, ve věku 90 let a Powidoki, jak z ní v originále název filmu, jsou jeho dílem posledním. Ztvárnil v něm nelehké osudy avantgardního umělce Władysława Strzemińského (21. listopad 1893 Minsk – 28. prosinec 1952, Łódź ). Dílo slavného režiséra nepoznamenal jeho věk. S obvyklou precizností zobrazuje život muže, který se odmítl přizpůsobit oficiální ideologii, i když to ohrozilo jeho existenci. Strzemiński byl vynikající umělec, učitel a teoretik. Wajda začíná vyprávět jeho životní příběh v poválečné Lodži, kde Strzemiński působí jako učitel na Vyšší škole výtvarných umění. Jeho novátorské myšlenky tvrdě narazí na politické nařízení, které definuje co je skutečně dobré pro masy: socialistický realizmus a povrchní pozitivizmus. Umělec je člověkem pevných zásad a tak záhy čelí hněvu a následné persekuci, cílem které je skoncovat s každým, kdo zpochybňuje linii strany. Film zachycuje nejen životní osudy umělce, kterého obdivovala celá jedna generace, ale také přináší pohled na výtvarnou a uměleckou komunitu Polska té doby. V hlavní roli exceluje Boguslaw Linda.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuÚstava

Ustav Republike Hrvatske

Režie  -  Rajko Grlič

Scénář  -  Rajko Grlić, Ante Tomic

Země původu  -  Chorvatsko / Česko / Slovinsko / Makedonie

2016 / 92 min.

Situace na Balkáně byla vždy výbušnější než ve zbytku Evropy. Rozpad bývalé Jugoslávie inicioval sérii vojenských konfliktů a situace mezi jednotlivými národy je stále napjatá. Nacionalizmus, etnická a náboženská různorodost jen umocňují všudypřítomnou nevraživost. Ve vroucím kotli nenávisti je život lidí s odlišnou sexuální orientací více než problematický. Hrdina film Rajko Grliče je vysokoškolský učitel chorvatského jazyka a historie. Žije v centru Záhřebu se svým nemohoucím, nacionalistickým otcem, bývalým ustašovcem. Jedinou změnou v každodenní rutině jsou jeho noční procházky městem. Převlečený do ženských šatů si tak připomíná svoji velkou lásku. Po útoku neonacistů skončí v nemocnici a následně je odkázán na pomoc sousedky, jejíž srbský manžel bifluje chorvatskou ústavu, aby získal povýšení v práci. V jednom domě se protínají tři odlišné osudy lidí, kteří se stali závislí jeden na druhém. Přes hlavního hrdinu a věrohodně vystavěný příběh, se do filmu dostává několik aktuálních témat: neschopnost akceptace sexuální odlišnosti, nacionalismus, nepotismus, strach ze samoty a další. Atmosféra filmu trefně vystihuje situaci v chorvatské společnosti, a nejen chorvatské. Závažná témata jsou zpracována se vkusnou dávkou ironie a nadhledu. Film získal hlavní cenu na MFF v Montrealu 2016.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuZkouška dospělosti

Bacalaureat

Režie  -  Christian Mungiu

Scénář  -  Cristian Mungiu

Země původu  -  Rumunsko / Francie / Belgie

2017 / 128 min.

Christian Mungiu, sběratel Zlatých palem z Cannes za 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007) a Na druhé straně kopců (2012), přichází s dalším vynikajícím filmem Zkouška dospělosti (2016), který tamtéž získal cenu za režii a byl uveden v sekci Horizonty na loňském MFF v K. Varech. Romeo Aldea, vážený lékař žijící s rodinou v provinčním městě, dělá vše pro to, aby jeho nadaná dcera odjela studovat do zahraničí. Ke splnění podmínek přijetí už chybí málo: Eliza musí ještě složit zkoušku dospělosti, což by neměl být problém. Vše se zkomplikuje, když ji cestou do školy kdosi napadne. Ačkoliv se incident obejde bez následků, její otec ve strachu, že by nemusela uspět a nepodařilo se jí poslat doklad o zkoušce včas, začne jednat. Svým chováním porušuje zásady, které své dceři vštěpoval a stále více se zaplétá do hry, kterou rozehrál. Tvůrce nezajímají okolnosti přepadení. Hlavní postavou je otec, neváhající dopouštět se činů, jež odsuzoval, protože nesnese pomyšlení, že by dcera neměla šanci na lepší život, než měl on sám. Jeho pocit vlastní životní prohry, kterou by měl kompenzovat dceřin úspěch, je pocitem mnoha rodičů z bývalého východního bloku. Díky jedinečnému vyprávěčskému stylu Cristiana Mungiu má film obrovskou vnitřní dynamiku a vnímavý divák záhy pozná, o jak zásadní morální hodnoty se zde hraje.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuNaprostí cizinci

Perfetti sconosciuti

Režie  -  Paolo Genovese

Scénář  -   Paolo Genovese, Paolo Costella, Rolando Ravello, Filippo Bologna, Paola Mammini

Země původu  -  Itálie

2016 / 97 min.

Někdo má celý svůj život ve svém telefonu. Je dobrý nápad sdílet se svými nejbližšími jeho obsah? Skupina přátel se schází k pohodové večeři. Znají se důvěrně celé roky a také další setkání by se neslo v duchu lehkého škorpení a nostalgických vzpomínek na to, co bylo… kdyby se nezrodil zdánlivě nevinný nápad: dát mobilní telefony na stůl a sdílet každou SMS i každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Během jediného večera se ukáže, že až příliš mnoho. I ti, které známe, mohou totiž být naprostými cizinci. Římský rodák Paolo Genovese (1966) studoval ekonomii a obchod. Prorazil jako režisér reklam a teprve postupně přešel k hranému filmu. Přitahuje ho žánr komedie. Uspěl již s prvním filmem Neapolské kouzlo (2002), který spolurežíroval s Lucou Minerem, i na sólové dráze, na níž se zabývá citovým životem hrdinů ve středním věku. Komediální drama Naprostí cizinci patří k jeho divácky nejoceňovanějším filmům. Film získal rovněž řadu ocenění na prestižních festivalech.


Upoutávka k filmu

 

Vaše komentáře k tomuto filmuHostováno na webalias.cz