Undine – projekce zrušena z důvodu uvedení filmu z MFF v Karlových Varech. Nový termín projekce filmu UNDINE bude zveřejněn na webu.

Německo/Francie, drama/romantický, 2020, 92 min.

CENY: Cena FIPRESCI na MFF v Berlíně a cena za nej. herečku pro Paulu Beer, včetně evropských filmových cen.

Stejná trojice: Petzold, Rogowski a Paula Beer, jako v klubovém filmu Tranzit (2018) se tentokrát sešla při realizaci lehce pohádkové love story. Undine ( 1811, česky též jako Rusalka) je pohádková novela, kterou napsal německý romantický spisoval, dramatik a básník Fridrich de la Motte Fouqué. Jedná se o autorovo nejznámější dílo. Je to jedna z mála drobných prací, které z jeho rozsáhlé tvorby přežily dodnes. Novela byla přeloženo do mnoha jazyků a ovlivnila mnoho hudebních, literárních i výtvarných děl. V novele autor zpracoval motiv tragické lásky víly k člověku, rozšířený v Evropě již od středověku. Undine hledá spojení se smrtelným mužem, protože jenom tímto způsobem může získat duši. Bez duše není schopna lásky ani soucitu. Současná Undine (Paula Beer) je historička, která přednáší v Berlíně o architektuře a opouští ji přítel. Náhoda a rozbité akvárium přivede Undine do cesty Christophera (Franz Rogowski). Osudový okamžik nastartuje příběh nové pravé lásky, ale zrada číhá všude. Lehce snový snímek burcuje pocity i díky skvělému herectví.

Režie: Christian Petzold (narozený 14. září 1960) je německý filmový režisér.

Narodil se v Hildenu a vyrůstal v Haanu , kde v roce 1979 absolvoval střední školu. Petzold splnil svoji vojenskou civilní službu v malém kině místního YMCA a promítal filmy problémovým dospívajícím. Od roku 1981 žil v Berlíně, kde studoval divadlo a germanistiku na Svobodné univerzitě. V letech 1988–1994 studoval film na Německé filmové a televizní akademii, kde studoval u mentorů, mezi něž „patřili filmaři, mediální umělci a teoretici médií Harun Farockia Hartmut Bitomsky, kteří jsou známí svými nenarativními filmy, videem a filmovými instalacemi v galeriích a muzeích. “Jeho prvním filmem byl Pilotinnen, studentská práce z roku 1995. V roce 2005 byl jeho film Gespenster uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně , stejně jako jeho film Yella z roku 2007 . Petzold píše své vlastní scénáře, často spolupracuje s Harunem Farockim. Jako jeho bývalý učitel měl Farocki na Petzolda zásadní vliv. Farocki, Angelau Schanelecková a Thomas Arslan jsou obecně považován za součást berlínské filmové školy. Zatímco berlínská škola je často spojována s novým směrem k realismu a politické kinematografii, Petzoldovy filmy se zabývají konflikty mezi životem a smrtí, otázkami práce a zaměstnání. Film Jerichow z roku 2008 byl jeho čtvrtou spoluprací s Ninou Hossovou. Drama se týká vojáka, který se po návratu z Afghánistánu do Prignitzu zapletl do vztahu s vdanou ženou. Film byl nominován v hlavní soutěži na 65. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v roce 2008. V roce 2009 získal Petzold nominaci „nejlepšího režiséra“ na cenu Deutscher Filmpreis. Petzoldův film Barbara soutěžil na 62. mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně a Petzold získal Stříbrného medvěda za nejlepší režii . Film byl nominován v kategorii nej. cizojazyčný na Oscara. Filmový klub uvedl v roce 2019 film Tranzit.

Filmografie

Celovečerní filmy:

2000: Vnitřní bezpečnost (německy: Die Innere Sicherheit, scénář Harun Farocki), Julia

           Hummer, Richy Müller, Barbara Auer, Katharina Schüttler

2003: Wolfsburg (scénář Harun Farocki) Benno Fürmann , Nina Hoss, Astrid Meyerfeldt

2005: Strašidla (německy Gespenster – scénář s Harunem Farocki), Julia Hummer, Sabine

          Timoteo, Benno Fürmannem

2007: Yella (scénář společně se Simone Baerovou), Nina Hossová v hlavní roli

2008: Jerichow (vlastní scénář) Nina Hoss, Hilmi Sözer, Benno Fürmann

2012: Barbara (vlastní scénář) Ninou Hoss a Ronald Zehrfeld

2014: Phoenix (scénář společně s Harunem Farocki) Nina Hoss a Ronald Zehrfeld

2018: Transit (vlastní scénář) s Paulou Beer a Franzem Rogowski

2020: Undine (vlastní scénář) s Paulou Beer a Franzem Rogowski.

  • Datum: 22. 7. 2021