Nikdo

Akční film v klubu? Proč ne, když se jedná o dobře odvedenou práci, která pobaví.

USA, akční/thriller, 2021, 92 min.

Nikdo je velice zábavným a nekompromisním akčním filmem od tvůrců Johna Wicka. V sokolovském kině se hrál pouze jednou za účasti šesti diváků. Takže repríza v klubu pro dalších 6??

Hutch Mansell (Bob Odenkirk) má rodinu, nudnou práci a nudný život. I když jisté náznaky dávají tušit, že v minulosti tomu bylo jinak. Hutchův dům vyloupí dva neschopní zlodějíčci, což (nepřímo) uvede do pohybu lavinu brutality, při které konečně vyjde najevo, že Hutch je (podle očekávání) bývalý elitní zabiják pro trojpísmenné vládní agentury.

Film Nobody je distributorem zaškatulkován jako „drama“, což není úplně přesné, neboť tvůrci ho nejspíše mysleli jako komedii / parodii / poctu. Obzvlášť vzhledem k tomu, že ho napsal scenárista Johna Wicka Derek Kolstad a natočil režisér Hardcore Henryho, 37 letý v Moskvě narozený, v USA žijící, Ilja Najšuller. Pokud jsou v tomto filmu vážně se tvářící scény, ve kterých hrdina cítí zoufalství nebo bolest, je zapotřebí si připopmenout filmy z 80. let, ve kterých tytéž emoce cítil Arnold Schwarzenegger a tvářil se podle toho. Odenkirk je ale na rozdíl od Arnolda herec. Tvůrci tohoto filmu (včetně Odenkirka, který byl jeho producentem) velmi dobře věděli, že všechny jeho scény nějakým způsobem citují / přetváří scény ze starších akčních filmů. Znalý divák si toho bude vědom a bude mít z filmu větší či menší potěšení.

Díky mistrovským dějových zkratkám a skvělému scénáři má Nobody jen velmi stravitelných 91 minut, a není nudný. Zároveň je velmi dobře natočený, i když jsou pohyby kamery poměrně živé, nejedná se o roztřesenou kameru a vše je velice přehledné. Aby násilí a napětí nebylo až moc, snaží se jej snímek vyvážit poměrně velkým obsahem humoru, který určité momenty vhodně odlehčí a dělá z výsledného produktu mnohem větší zábavu. Někomu by mohla vadit určitá jednoduchost příběhu, šťastné náhody a zejména fakt, že záporáci jsou opět Rusové, ale pokud se chcete příjemně odreagovat a zároveň pobavit u jednoduchého, ale zároveň skvěle zpracovaného akčního filmu, pak je pro vás Nikdo zaručeně dobrou volbou.

Režie: Ilja Najšuller

  • Datum: 19. 9. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *