Neznámý

Láska a vášeň dovede hlavního hrdinu až na samé dno.

Bogdan George Apetri je rumunský režisér, ročník 1978. V roce 2006 byl jeho absolventský snímek Velmi krátká trilogie o osamění (O foarte scurta trilogie despre singuratate) nominován na studentského Oscara. Ačkoli byla většina jeho pozdějších děl oceněna na různých festivalech a přehlídkách, žádný z nich do naší distribuce nedoputoval. Neznámý je tedy prvním snínmkem z filmografie tohoto úspěšného režiséra. Film osciluje na hranici krimi thrilleru, film noir i akční podívané. Příběh postupně odhaluje temnou proměnu hlavní postavy a její sestup do pekla, kde neplatí žádné morální zákony.

Florin je policejní inspektor kriminálního oddělení v rumunském městečku a brzy má být povýšen. Jeho osobní život se točí kolem krásné a o hodně mladší Stely. Ale vztah je pro něj velmi nákladný. Aby si pojistil, že ji neztratí, dá Florin Stele auto a požádá ji o ruku. K tomu sehnal také nový plně vybavený byt, za což utratil všechny své úspory a ještě se hodně zadlužil. Gesto zapůsobí a Stela řekne ano. Brzy poté, co se nastěhují do nového bytu, hrdinu jeho dluhy u banky, příbuzných a známých doženou a ocitá se na mizině. Jeho tíživou finanční situaci ještě násobí žárlivost a strach, že ho Stela podvede a opustí, zvláště když jeho profese obnáší noční práci i častý pobyt mimo město.

V den, kdy dvojici poznáváme, se Stela sama vydává na oslavu narozenin bývalého kolegy Mariana do hotelu, který tento úspěšný podnikatel vlastní. Florin se mezitím zoufale snaží unikat telefonům z banky. V této situaci se na policistu obrátí příbuzný s prosbou o pomoc s případem jeho syna, který se zapletl do údajné loupeže. A protože i jemu Florin dluží peníze, nemůže odmítnout. Pátrání jej zavede do boxerského klubu, kde odhalí spletitý případ lží, dluhů a lichvářského vydírání. V rámci vyšetřování případu zneužije svého postavení a nátlakem, intrikami a lží si vynutí peníze od otce jednoho z mladíků zapletených do konfliktu. Peníze na smazání vlastních dluhů, zdaleka nestačí. Žárlivostí sžíraný policista rozehrává nebezpečnou hru i v drsné komunitě lichvářů. Co se zdálo být pod kontolou se mu naprosto vymyká z rukou a poslední rumu mu svých chováním zasadí Stela. Florin je naprosto v koncích a touží jen po pomstě, ale osud vybírá jiný konec….

Režie: Bogdan George Apetri

  • Datum: 19. 9. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *