Mení zla mezi námi

Německo / Česko / Írán, 2020, 150 min., drama , povídkový

CENY: MFF v Berlíne 2020: Zlatý medvěd za nejlepší film. Vítězný film na festivalech v Calgery a Clevelendu. Dalších 20 cen a nominací.

Je ten, kdo vykoná trest smrti vrah? Čtyři povídky, čtyři příběhy svědomí. Každá země, která prosazuje trest smrti, potřebuje lidi, aby zabíjeli jiné lidi. Čtyři muži jsou postaveni před nepředstavitelnou, ale jednoduchou volbu. Ať se rozhodnou jakkoliv, přímo nebo nepřímo to naruší je samotné, jejich vztahy a celý jejich život. Ve čtyřech tematicky propojených epizodách vypráví Mohammad Rasoulof jejich příběhy, které jsou nevyhnutelně rovněž příběhy lidí v jejich okolí.

Režie: Mohammad Rasoulof

Narozen 1973 v Šírárzu, Írán.

Mohammad Rasoulof se od útlého mládí věnoval divadlu. Vystudoval sociologii na univerzitě ve svém rodném městě a poté studoval střih na univerzitě Sooreh v Teheránu. Debutoval v roce 2002 dokumentem Gagooman (Soumrak), jeho další snímek Železný ostrov (Jazire ahani, 2005) byl po premiéře v Cannes uveden v Jiném pohledu na MFF KV. Je autorem filmů Bílé louky (Keshtzar haye sepid, 2009), Sbohem (Be omid e didar, 2011), Rukopisy nehoří (Dastneveshteha nemisoozand, 2013) a Neústupný (Lerd, 2017 – MFF KV). Po prezidentských volbách v Íránu v roce 2009 byl při natáčení zatčen spolu s kolegou Jafarem Panahim a v následném procesu odsouzen za ohrožování národní bezpečnosti a protirežimní propagandistickou činnost; ve vězení strávil rok.

  • Datum: 22. 7. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *