Klícka

Ozvěny MFF v Karlových Varech – snímek byl uveden v sekci Horizonty.

USA, drama. 2020, 107 min.

Vítejte v psychickém pekle. Každý z nás někdy něco chce a to nejlépe hned. Hlavní hrdina snímku Klícka chce hned VŠECHNO. Chce úspěch a peníze a požitky z bohatství vyplývající. Ale něco se pokazí. Drama se odehrává na konci 80. let 20. století. Investiční bankéř Rory (Jude Law) přesvědčí celou rodinu k přestěhování z Ameriky do anglického sídla na venkově. Domnívá se, že se mu zde bude více dařit a lehce zbohatne díky výnosnému obchodu. Úspěch v obchodě mu tak zaručí vstup mezi členy vyšších společenských vrstev. Přestože má jeho žena Allison pochybnosti, snaží se manželovi vyjít vstříc. Jenže ten je ochoten na úkor svého snu obětovat téměř cokoliv, dokonce i blaho svých nejbližších. Idyla se postupně začne vytrácet, rozpočet se snižuje a situace začíná být čím dál tím neúnosnější. Roryho lhaní a finanční potíže vedou pochopitelně k prvním střetům mezi ním a manželkou. Lhaní už se navíc dopouští i samotná Allison, a to když se snaží uklidňovat obě děti, že je vše v pořádku. Všudypřítomné lži narušují a rozkládají dříve pevné rodinné vazby.

Tempo vypravování je po celou dobu dost pozvolné. Důraz je totiž kladen hlavně na nastínění atmosféry, a ta je skutečně velmi tíživá. Zpočátku příjemná nálada v rodině se po přestěhování velmi rychle mění. Matce se nelíbí povrchnost lidí ve společnosti, ve které se pohybuje její manžel, dcera Sam se začne holdovat pochybným večírkům a syn Ben nezapadl do nóbl školy. Tento ponurý dojem dotváří i samotný dům, který sice velikostí odbovídá Roryho ambicím, ale je zbytečně rozlehlý a starý. Dokonce se v něm dějí divné, téměř duchařské věci. Nevlídné, typicky Anglické počasí atmosféru umocňuje.  Ve zdánlivě prosté zápletce je obsažena složitost vztahů mezi jednotlivými členy v rodině. Manželé i děti mají vlastní problémy, které musí řešit a vzájemně se nedokážou podržet. Střetává se zde také materiální svět s tím duchovním. Objevuje se téma odcizení a neschopnosti ztotožnit se s nějakou společenskou skupinou. Pokud vás tento druh hlubšího vstupu do emocí a vztahů lidí zajímá, baví vás sledovat propracované detaily filmařů a máte na tento žánr zrovna vhodnou náladu, přijdete si na své.

Britský herec Jude Law v roli Roryho podává neuvěřitelný výkon, ostatně jako vždy. Pozadu ovšem nezůstává ani zbytek jeho filmové rodiny – Carrie Coon jako Allison a jejich děti Oona Roche (Sam) a Charlie Shotwell (Ben).

Režie: Sean Durkin

  • Datum: 19. 9. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *