JULIE, CO BY BYLO KDYBY

Bezva Březnové Bijáky

Nominace na Césara 2023

Francie, romantický/drama, 2022, 120 min.

Stejně jako u svého prvního krátkometrážního filmu Ladič Pian (2012), za kterého získal Olivier Treiner Césara i zde hraje významnou roli hudba, protože Julie byla významná klavíristka – nebo nebyla?

Paříž, rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by se bývalo stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin až do teď byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Každý tento moment jí otočil osud o 180 stupňů. Co by se bývalo stalo, kdyby zapomněla pas, kdyby si stoupla v knihkupectví do jiné řady, kdyby tentokrát řídila skútr ona…? Byl její život plný náhod, nebo byla její cesta předem napsaná?

Příjemné romantické drama je nečekaně dobré, uvěřitelné, dynamické a díky mnoha dějovým liniím nepředvídatelné. Žádná s dějových linek, není úplně negativní nebo přehnaně pozitivní. Jedná se vytříbený snímek, který vzestupy a pády života dokumentuje s lehkostí, grácií a poctivostí. Jednoduše óda na život, která pohladí duši i srdce.

Režie: Oliver Treiner