Dealer II

3x Nicolas Winding Refn

Dánské filmové ceny a další ocenění.

Dánsko/Velká Británie, drama/thriller/krimi/akční, 2004, 100 min

Po Dealeru I se režisér vrátil k postavám a světu, které ho katapultovaly mezi nejsledovanější filmaře evropy. Tentokrát se zaměřil na druhořadého dealera Tonnyho v podání Madse Mikkelsena, jehož debut v jedničce odstartoval hvězdnou kariéru. Mikkelsen se stal častým představitelem padouchů, a od roku 1996 nasbíral ceny za Hon, Chlast či Hannibala, zahrál si v bondovce Casino Royale, a objeví se v novém dobrodružství Indiany Jonese. Tonny se vrací z vězení a rovnýma nohama se ocitá tam, kde skončil, ve svrabu malých i velkých krádeží, podfuků a vyrovnávání účtů. Během toho se pokouší zavděčit svému přísnému otci, známému v podsvětí jako Klempíř, jeho kámoš a parťák O má čerstvě před svatbou, a navíc se ještě Tonny dozvídá, že je otcem.

Refn tentokrát místo existenčně vyhroceného vyprávění prvního dílu proniká hlouběji do nitra kodaňského podsvětí, a především do duší zoufalců kodaňské galerky. Ačkoli i v Kodani se svádějí mocenské boje a za vším stojí touha urvat pro sebe co nejvíc, stát se kápem, Refn namísto idealizované noblesy mafiánských eposů či frajerskosti gangsterských thrillerů hollywoodské produkce zavádí diváky do světa nočních podniků, autodílen a laciných bordelů často velice ubohé úrovně. Hrdinové filmu nejsou žádní sofistikovaní zločinní géniové, ale pouze ztroskotané existence, lemplové a amatéři. Do tohoto marasmu ale režisér a scenárista v jedné osobě zasazuje strhující a ve svém vyznění mrazivý příběh o hluboko pohřbených emocích, který ústí až do tragédie antických rozměrů.

Osm let mezi prvním a druhým dílem je znát ve výrazně jistějším a ucelenějším tvaru celého filmu, ale i propracovanější dramaturgii a precizním vedení herců. Hlavní pozornost na sebe po právu strhává vynikající Mads Mikkelsen. Třetí pokračování uvede FK v červnu.

Režie: Nicolas Winding Refn